11 Şubat konutta bakım ücretleri 2 şehirde yattı yeni şehir listesi denetleme

11 Şubat konutta bakım ücretleri 2 şehirde yattı yeni şehir listesi denetleme

2019 senesinde konutta bakım ücretlerine de zam yapıldı ve yeni ücret bin 315 lira oldu. Evinde hasta, manili ya da yaşlılara bakan ve devlet tarafından ödenen konutta bakım ücretlerinin şubat ayı içinde en geç ayın 20’sine kadar tüm şehirlerde uyuması bekleniyor. Şu ana kadar Hatay ve Amasya’da konutta bakım paraları hesaplata yattı.

KONUTTA BAKIM AYLIĞI TAKİBİ: Manili aylığından faydalanmak isteyen bireyler Sosyal Takviyeler Genel Müdürlüğü’nden aldıkları sevk ile sıhhat heyeti raporu vermeye yetkili sağlık kurumulara gidiyorlar. Raporda tanımlanan manililik oranı sonrası yoksulluk değerlendirmesi yapılıyor ve manililik oranına göre tanımlanan konutta bakım aylığı bağlanıyor. Peki konutta bakım aylığının takibi nasıl yapılıyor?

KONUTTA BAKIM ÜCRETİ DENETLEME: Konutta bakım ücreti uyudu mu? sualine cevap bulmanın iki yolu bulunuyor. İster sms isterseniz e Devlet sistemi üzerinden emekli ücreti denetlemesi yapabilirsiniz. Devlet dairelerinde yapılan pek çok harekâtı online olarak hakikatleştirmemizi sağlayan e Devlet’in “Manili Konutta Bakım Ödeme Bilgileri Denetleme” sayfasından konutta bakım aylığı denetlenebiliyor. Sisteme kayıtlı olan yurttaşlar, parolaları ve T.C kimlik numaralarıyla denetleme harekâtını hakikatleştirebiliyor.

Ücretlerinizi Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının ileti kısmına BAKIYE yazıp, 4747’e sms atmaları gerekiyor. İleti yollamanız dahilinde 1 sms fiyatı cerrahınız tarafından tahsil edilir.Ziraat bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

KONUTTA BAKIM AYLIĞI NEDİR: Bakıma fakir olduğu lüzumlu dokümanlarda ispatlanmış hastalara bakan şahıslara verilen hasta bakım parası ne kadar? Meblağı bir aylık net minimum fiyat meblağının 2/3’şandan az olan bakıma fakir manililerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü şahıslara ödenen aylığa konutta bakım aylığı denir.

Konutta Bakım Parası Kimlere Verilir: Konutta bakım ücreti üveyler de dahil olmak üzere bakıma fakir manilinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin manilinin bakımını sağlaması gidişatında verilir.

Konutta Bakım Fiyatı Alma Koşulları Nelerdir: Ağır manili olduğu belirtilen sıhhat heyeti raporu- Bakıma yoksulluk kriterlerinin olması- Kazanç kriterlerine uygun olması

1 Konutta bakım ücreti almak için bütün teşekküllü bir sağlık kurumunun sıhhat heyeti tarafından tertip edilmiş mani oranının en az %50 olan ve “ağır manili” kısmında “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede minik çocuklar için ekstra bir vaziyet mevzubahisidir. Minik çocuklar zati bakıma fakir oldukları için akranlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sıhhat heyeti raporlarında mani oranının tespiti bu nedenle güçleşmektedir. Bu surattan minik çocuklar için bu rapor müddetsiz olarak değil de 1 veya 2 yıllık zamanlar dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır manili ibaresi de işaretlenmez.

2 Madde 2 deki bakıma yoksulluk kriterleri için bakıma fakir manili tarifini irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma fakir manili, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü lüzumlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve yaşamını devam ettirmek için devamlı başkasının dayanağına ve bakımına lüzum dinleyen şahıstır.

3 Manilinin bulunduğu hanede yaşan tüm yurttaşların birey başı kazancı minimum fiyatın 2/3 şöhreti geçmemelidir. Ancak bakmakla mükellef olmadığı halde bir manili yurttaşa bakanlar için hanedeki tüm kazanç dikkate alınmaz yalnızca manilinin kendisine ait kazançların net minimum fiyatın 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir.