2018’in Üçüncü Çeyrek Neticeleri Muhakkak Oldu: Tablet Satışları Dünya Çapında Düşüşte

2018'in Üçüncü Çeyrek Neticeleri Muhakkak Oldu: Tablet Satışları Dünya Çapında Düşüşte
Senenin üçüncü üç aylık yarıyılında tablet satışları yüzde 8.6 düşerken, Apple ve Samsung lider pozisyonlarını gözetmeyi muvaffak oldular.

IDC’nin söylediği sayılara göre 2018 senesinin üçüncü çeyreğinde tablet satışları yüzde 8.6 eksilerek 36.4 milyona düştü. Piyasanın büyük kısmını oluşturan slate tabletler ise geçen senenin aynı yarıyılına mukayeseyle yüzde 7.9 düşüşle 31.6 milyona geriledi. Klavyeli tabletlerde düşüş ise yüzde 13.1 olarak asıllaştı. 

Apple, temennileri boşa çıkartmayarak tablet piyasasının liderliğini elini yakalıyor. Şirketin üçüncü çeyrekte sattığı mahsul rakamı 9.7 milyon. Yeni kalemli iPad modelleri Mart ayından beri piyasada arz görse de uzun süreli bir ivme yakayabilmiş değil. 

Samsung ise özellikle alt ve orta sınıf tabletlerdeki yoğun rekabetten dolayı oldukça zorlanıyor. Amazon ise yaptığı atılımla en çok satış yapan üçüncü üretici konumuna yükseldi. Bu şirketleri Lenovo ve Huawei takip etti.

Listede satışları çoğalan tek şirket Huawei olurken, Lenovo’da yaşanan düşüş ise yüzde 25 sebiyesini buldu.

 

IDC tablet Ekibi’nin kıdemli analisti Lauren Guenveur’a göre klavyeli ve eklemli modellere insanlar kuşkuyla yanaşıyor ve bu gidişat da tablet pazarına hasar veriyor. Ekim ayında yeni iPad’ler ve Microsoft Surface Pro’lar tanıtılmıştı, bu mahsuller sayesinde bir sonraki çeyreğin daha pozitif geçmesi bekleniyor.

Kaynak : https://www.fonearena.com/blog/267833/worldwide-tablet-shipments-q3-2018-idc.html