Alan Kurdi artık yaşam kurtaracak gemiye ismini verdiler

Alan Kurdi artık yaşam kurtaracak gemiye ismini verdiler

MUĞLA’nın Bodrum ilçesinden Yunanistan’ın İstanköy adasına şişme botla geçmeye çalışırken annesi ve kardeşi ile beraber boğularak yaşamını kaybeden üç yaşındaki Alan Kurdi’nin cansız vücudu Bodrum sahilinde bulunmuştu.

Alman destek kuruluşu olan Sea-Eye, Akdeniz’de kurtarma faaliyetlerini sürdüren ‘Professor Albrecht Penck’ isimli geminin adını değiştirerek ‘Alan Kurdi’ yaptı. Yeni adı ile yaşam kurtarmaya devam edecek gemi için İspanya’nın Balear Takımadaları’na ait Mayorka adasında bulunan Palma de Mallorca’da bir limanda merasim tertip edildi. Merasime Alan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi,  halası Tima Kurdi, siyasetçiler, dernek vazifelileri, gönüllüler ve bölgede yaşayanlar katıldı.

“BENİM İÇİN GÜÇ BİR GÜN”
Merasime katılan baba Abdullah Kurdi, “Bugün benim için çok güç bir gün çünkü bir hayli hatırayı yine yaşıyorum. Alman kurtarma gemisinin oğlumun ismini taşıyacağı için mutluyum. Bu organizasyonda iyi kalpli inanlar var. Oğlumun sahildeki o hali unutulamaz. Karım ve oğullarımın kaybına dinlediğimiz yeis, bunun gibi oğulları ve kızları üzgün şekilde kaybedilen binlerce aile tarafından paylaşıyor.

EBEDİ BİR ACI
Törende konuşan Sea-Eye Lafçısı Carlotta Weibl, “Alan Kurdi adı, bize yaptığımız işi anımsatacak. Bu gemiler, kaptanlar, Sivil Toplum Kuruluşular ve yanlış yönlendirilmiş siyasetçilerle yapılan çatışmalarla alakalı değil. Bu Alan, Galip, Rihan gibi her gün Akdeniz’de boğulan hakikat insanlarla alakalı. Ve bu beğendiklerinin sezmesi gereken ebedi acı ve efkâr ile alakalı” dedi.