Amerika Birleşik Devletlerili psikolog sosyal medyanın en büyük riskini anlattı

Amerika Birleşik Devletlerili psikolog sosyal medyanın en büyük riskini anlattı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki Medya Psikolojisi Araştırma Merkezi idareyicisi Dr. Pamela Rutledge, Sputnik’e verdiği beyanatta sosyal ağların barındırdığı en büyük riskleri anlattı.

Rutledge, “Sosyal medyanın riski, bir ekip ‘katma’ özelliklerden değil, tenkidi düşüncenin ve çapraz bilgi hakimiyetinin olmamasından ibaret, bu sebeple yanlış bilgilendirme, propaganda ve saldırgan tutumları, psikolojik baskıları ve hakaretleri önlemek için sosyal alışkanlık yetersizliğine yol açıyor” diye konuştu.

Kullanıcıların eğitim, bilgilenme, balanslı yosunu ve teknolojik bilgilenme yoluyla sosyal ağların kullanılması ile alakalı hakimiyet usulleri geliştirmeleri gerektiğine dikkat sürükleyen uzman, laflarını şöyle sürdürdü:

“Teknofobi durulacak ve hakikatte bağımlılıktan muzdarip olan insanlardan oluşan minik bir yüzde olduğu, bir de zamanlarını, tutumlarını idaremeyi ve niyetlerine erişmek için teknolojileri kullanmayı bilmesi gereken insanların olduğu ortaya çıkacak.”

Sosyal ağlara bağımlı olduğunu sezdiğini düşünen herkesin gerçekten böyle bir bağımlılıktan mustarip oldukları anlamına gelmediğine dikkat sürükleyen Rutledge, “Bağımlılık, muhakkak ölçütleri olan tıbbi bir tanıdır. İnsanların sosyal medya bağımlılığı dediklerinin çoğu gerçeğinde öyle bir bağımlılık değil” diye konuştu.

Hakikat bağımlılığın seyrek sosyal ağlar ya da uslu telefon gibi tek bir şeyden kaynaklandığını vurgulayan uzman, mevzubahisi bağımlılığın altında gerçeğinde psişik sıhhatle alakalı bir hayli sualin bulunduğunu ifade etti. Dr. Rutledge, sosyal ağlara bağımlılığının teknolojik bağımlılığın bir parçası olduğuna dikkat çekti.

“Ampirik olarak neden ve neticeyi izole etmek veya teknolojik bağımlılığı bunalım, kaygı, obsesif kompulsif bozukluk ve eşi başka bir ortak fenomenden ayırmak güç” diyen uzman, böylece bir bireyin bir hayli psikolojik meseleyi olmasının o bireyin faal olarak internet ve sosyal ağları kullanmasına bağlı olmadığını, bu sebeple yalnızca internette geçirilen zamanı kısaltmanın, bir zekasal sıhhat uzmanının üstesinden gelmesi gereken bu meseleleri çözmeyeceğini vurguladı.