Bakan Pekcan: Bayanları daha çok görmek istiyoruz!

Bakan Pekcan: Bayanları daha çok görmek istiyoruz!

Geleceği Yazan Bayanlar Projesi’nin tanıtım buluşması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın konut sahipliğinde, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulusal EğitimBakanı Ziya Selçuk, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımıyla Beştepe Ulus Kültür ve Kurultay Merkezi’nde hakikatleştirildi.

 Bakan Pekcan, burada yaptığı konuşmada, mevzubahisi projeye İstanbul Bayan Teşebbüsçüler Heyeti Başkanı Hatice Dinçbal Kal ile “Mobil Çözümlerin Adresi: Bayan” olarak başladıklarını hatırlatarak, bayan teşebbüsçülüğü mevzusundaki çalışmalarında kendilerine o yarıyılda da yardım olan Emine Erdoğan’a teşekkür etti.

Projenin İstanbul’da çok galibiyetli olduğunu vurgulayan Pekcan, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği himayesinde, Turkcell’in dayanağıyla projeyi tüm Türkiye’ye yayma kararı aldıklarını söyledi. Pekcan, öncelikle 18 şehirde tertip edilen uygulama yazılımı geliştirme eğitimlerine takribî bin 500 kadının katıldığını bildirerek, eğitimler sonunda 200’den fazla proje geliştirildiğini, proje rakamını 3’e düşürmekte güçlük yaşadıklarını anlattı.

Türkiye’de projenin daha fazla dağılmasını kastettiklerini dile getiren Pekcan, “21 şehrimizde 5 bin bayanı kastediyoruz. 5 bin bayan, 5 bin aile demek. Bu proje, Türkiye’nin geleceği için en büyük yatırımlardan birisidir. Türkiye’nin orta kazanç seviyesinden yüksek kazanç seviyesindeki lige yükselmesi için olmazsa olmazı, ihracat odaklı gelişmeyle birlikte tasarım, marka, teknolojiye yatırım yapmak ve bayanların iş yaşamında daha fazla yer almasını sağlamaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayanları iş yaşamında daha fazla görmek istiyoruz: Pekcan, kadının iş yaşamına katılım oranının 10 senede yüzde 24’ten yüzde 35 seviyesine yükseldiğini ancak dünya ortalamasının yüzde 50 seviyesinde olduğu dikkate alındığında, bu oranın düşük kaldığını ifade etti.Bayanları daha fazla iş yaşamında ve teknoloji odaklı projelerde görmek istediklerine işaret eden Pekcan, şunları kaydoldu:

“Teknoloji mutasyonunu yaşıyoruz. Bu mutasyonun odak noktası bilgisayar teknolojisi ile sürat kazanan dijitalleşmedir, suni akıldır ve robot teknolojileridir. Türkiye bu mutasyonun dışında kalamaz. OECD’nin yaptığı bir çalışmaya göre Türkiye’deki işlerin yüzde 60’ı suni zekâ ve otomasyon mutasyonunun tehdidi altındadır. Bu süreçte proaktif olunmazsa, önümüzdeki yarıyılda teknolojinin bereketlerinden çok hasarlarını konuşuyor oluruz. Geleceği Yazan Bayanlar Projesi gibi, suni zekâ ve otomasyonu tehdit olmaktan çıkarıp fırsata dönüştürecek projelere odaklanmak zorundayız.”Pekcan, bakanlık olarak yapım ve ihracata müteveccih takviyeleri artırdıklarını belirterek, “kolaydestek.gov.tr” web sitesi üzerinden bayanların ihracat dayanaklarından nasıl faydalanabildiklerinin izlenebileceğini aktardı.

Bayan kooperatiflerine verdikleri yardımlara da değinen Pekcan, yalnızca ticaret şehir müdürlüklerine gidilerek kooperatifleşmenin tek evrede yapılabildiğini ifade etti. Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ile Türkiye genelinde ihracat yardım büroları açtıklarını andırdıran Pekcan, ilk evrede rakamı 25 olan ihracat yardım bürolarının tüm ülkeye dağılacağını kaydoldu.Pekcan, Türk Eximbank’ın 12 şubesiyle ihracatçılara finansman yardımı sağladığını, şube rakamını evvel 20’ye, daha sonra 40’a yükselteceklerine söyledi