BMW’nin Yeni Jenerasyon Sürat Değişmezleyicisi, Taşıtı Kırmızı Işıklarda Otomatik Olarak Durduracak

BMW’nin Yeni Jenerasyon Sürat Değişmezleyicisi, Taşıtı Kırmızı Işıklarda Otomatik Olarak Durduracak

Arabalar gün geçtikçe büyümeye ve teknolojiyi daha derin bir biçimde kullanmaya devam ediyor. BMW de bu gelişimden geri kalmadı ve yeni sürat değişmezleyicisini tanıttı. Yeni jenerasyon sürat değişmezleyicisi, BMW’nin taşıtlarında hâlihazırda bulunan yoldaki sürat hududu tabelalarını idrak edip sürat değişmezleme sistemine geçirebilen kameraları kullanacak. 

Sistem, henüz bütün anlamıyla özerk bir sürüş tecrübeyi sunmuyor. Ancak sürat statikleyiciye gelen bu yeni özellik, sistemin otobanlarda kullanılmasının yanı gizeme kent içinde de kullanılmasının seçim edilmesini sağlayabilir. Taşıtta bulunan kameralarla beraber sistem, trafik ışıklarının bulunduğu noktaların bilgisini alabilmek için taşıtın dahili navigasyonunu da kullanacak. Bir kırmızı ışığa gelindiğinde vasıta usulca duracakken yeşil ışık yandığında ise sürücünün tekerrür sürat statikleyici düğmesine basması gerekecek. 

Sürat değişmezleyicilere gelecek yeni özellik her ne kadar kullanışlı gözükse de eminliği müzakere mevzusu. Yeni jenerasyon arabalar yüksek teknoloji ile donatılmış olsalar da trafikte -özellikle İstanbul trafiği gibi kalabalık yerlerde- her an her yerden bir şeylerin taşıtın önüne sıçrayabileceği düşünüldüğünde ve trafik kazalarının aşırılığı da göz önüne alındığında, sürücünün vasıtayla daha meşgul olması gerekiyor. Yeniden de trafik lambalarının çokça bulunduğu alanlarda bu özelliğin kullanışlı olacağı aslını kabullenmemek de doğru olmaz.