Çinli cep devi çöktü!

Çinli cep devi çöktü!

Gionee markası bize pek tanıdık değil belki ancak firma, Çin’in en büyük uslu telefon üreticilerinden biri. Fakat ne yazık ki Gionee, 2.9 milyar dolarlık borcunu ödeyemeyeceği mazeretiyle iflas ettiğini söylemiş. Firmanın ağustos sonu itibariyle Çin para ünitesiyle bütün 20.2 milyar Yen borcu bulunuyor.

İpucu: İnternet’te iz vazgeçmeden nasıl gezilir?

Gionee’nin bu üzücü arzı, duruşma tarafından kabul edilmiş. Yapılan duruşmada ortaya çıkan bilgilere göre, firmanın 648 değişik alacaklıya toplam 2.9 milyar dolar borcu olduğu belirtilirken, tüm bu makûs tabloya karşın Gionee pes etmeyecek gibi görünüyor. Şimdilik iflas söylemiş olsa da, firmanın kurucusu Liu Lirong, 3 ila 5 sene içinde firmanın geri dönebileceğine inanıyor. Hatta firma, bunu sağlayacak pozitif koşulları oluşturabilmek için bir danışmanı da işe almış.

Gionee’nin kaybı elbette Amerika Birleşik Devletlerinde, Avrupa’da ve bizde belki noksanlığını sezdirmeyecek ancak Çin bölgesinde aranacağı sarih. Bu gidişattan şüphesiz öbür markalar faydalanacak. Xiaomi, Huawei ve OPPO markaları, Gionee’nin yerini dolduracaktır.

Evvelki HaberApple’ın 360 Derecelik Sırlı Hayali