Cuma günü okunacak zikirler hangisi kaç kere okunacak?

Cuma günü okunacak zikirler hangisi kaç kere okunacak?

Cuma günü İslam dinindeki 5 mukaddes andan biridir ve Cuma günü okunacak dualar ile surelere haliyle çok büyük sevaplar vardır. Cuma namazı saatlerinde dualarla iman edenler İmam-ı Gazali’ye göre Allah evliyaları sınıfına katılır. Peki cuma günü okunacak dua ile cuma namazı saatlerinde okunan dilek duaları nasıldır?

İmam Gazali’ye göre Cuma günü bin kere Ya Allah diyenler evliyalar sınıfına dahil olur. Yeniden Cuma günü namazdan evvel surat kere “Ya Allah, Ya Hu” diyen kimsenin hayırlı dileği asıllaşır.

Cuma zamanı okunacak dualar : Cuma günü ikindi namazı ile güneş batmasına kadar olan zaman diliminde dua edilmesi öneri ediliyor. -”La ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdi ya zel celali vel ikram”

Cuma namazından sonra okunacak dua : -Allahümme yâ ganiyyü, yâ hamîdü, yâ mübdiü, yâ mu’îdü, yâ rahîmü, yâ vedûd. Eğninî bihalâlike an harâmike ve bifadlike ammen sivâke. Duanın Türkçe anlamı : Ey Ganî, Hamîd, Mübdi, mu’îd, Rahîm, Vedûd olan Allahım. Beni halâl ettiklerinle iktifâ ettir, haramlara düşürme. Fadlınla, ihsân ederek beni Senden başkasına muhtâc etme! demektir.

 Bu duaya edenleri Allahü teâlâ başkalarına fakir etmez ve ummadığı yerden rızıklandırır.

Cuma günü okunacak dilek duası : Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala “Ya Meliki Muktedir sin Allah’ım bana takviye et” adını 100 kere yineleyip sonrada dileğini söyleyen şahıs kasvetten kurtulur ve tasasına takat bulur.

Hastalananların cuma günü yapacakları zikir: Cumâ günü namazdan evvel abdestli, kıyafeti pak ve kalbinden dünyâ düşüncelerini çıkarmış olarak iki surat kerre “Yâ Allahü el-mahmûdü fî fiâlihi” derse, Allahü teâlâ onun hastalığına şifâ verir.

Cuma gününe özel Nihat Öğretmen duasını alttaki videodan dinleyerek sizde cuma duasına eşlik edebilirsiniz.