Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump yarın toplanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump yarın toplanıyor

FRANSA Paris’te Birinci Dünya Savaşını tamamlayan uyuşmasını 100. seneyi dolayısı ile beynelmilel seviyede davet asıllaştırılıyor. Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un davetiyle buluşmaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere dünya liderlerinin katılarak ikili görüşmelerde bulunması bekleniyor.

Papaz Andrew Brunson krizinin çözülmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’la ilk surat surata ‘olağanlaşma’ görüşmesini yapacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çantasında 8 kritik dosya olacağı bilindi.

BRUNSON’DAN SONRA İLK SURAT SURATA GÖRÜŞME
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump ile  Brunson krizinin ardından başlayan olağanlaşma sürecindeki ilk surat surata görüşmesini yarın Paris’te yapacak. Erdoğan, Trump’la görüşmesinde PKK liderlerine konulan para mükâfatı, Halkbank davası, Fethullah Gülen’in iadesi süreci, Amerika Birleşik Devletlerinden gelen PYD/YPG’ye müteveccih söylemeler, Menbiç ve İdlib’teki son gidişat, Irak’taki büyümeler, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve İran’a müteveccih yaptırımlar olmak üzere 8 kritik başlığı gündeme getirecek.

Amerika Birleşik Devletleri VE YPG’NİN ORTAK HUDUT DEVRİYESİ
Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan’ın haberine göre terörle aralıksız çabada işbirliğinin ehemmiyetini vurgulayacak olan Erdoğan, Amerika Birleşik Devletlerinin DEAŞ ile gayret çerçevesinde PYD/YPG ile ortak hudut devriyesi yapmasından, TIR’la sevk edilen silah desteğinden ve bu terör örgütlerine Amerika Birleşik Devletlerinin sarih dayanağından dinlenen rahatsızlığı iletecek.

HAKAN ATİLLA DA KONUŞULACAK 
Erdoğan, görüşmede Türkiye’nin yolladığı paketlerce dokümana karşın Amerika Birleşik Devletleri yargısının Gülen’in iadesi mevzusunda adım atmaması mevzusundaki iletisini de Trump’a iletecek. Kritik görüşmenin bir öbür ehemmiyetli başlığını ise iki liderin telefon görüşmesinde ele alınan tutuklu Halkbank Genel Müdür Takviyecisi Hakan Atilla mevzusu oluşturacak.

İKİNCİ GÖRÜŞME ARJİNTİN’DE
Erdoğan ile Trump, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletlerinin uzlaşmaya vardığı Menbiç yol haritası kapsamında önümüzdeki yarıyılda atılması gereken adımları ve Fırat’ın doğusuna müteveccih mümkün işlemin detayları da ele alma fırsatı bulacak. Erdoğan ve Trump’ın bu ay içindeki ikinci görüşmeyi ise Arjantin’deki G-20 Zirvesi’nde yapması tasarlanıyor.