Dünya ile Mars Arasındaki Bağlantı, Bir Müddetliğine Kopacak

Dünya ile Mars Arasındaki Bağlantı, Bir Müddetliğine Kopacak

NASA’nın bildirdiği son haberlere göre Güneş’in içinden veya etrafından dağılan çok eforlu bir elektromanyetik enerji kaynağı, Dünya ile Mars’ın arasına girecek. Dağılan bu enerji suratından NASA’nın Mars’ta bulunan tüm uzay vasıtaları, rutinlerini yapamaz hale gelip Dünya ile iletişimini koparacak.

Neyse ki NASA, tüm bu uzaktaki robotlar için bir tasarıyı olduğunu, bunun birkaç senede bir reelleştiğini ve aygıtlarının önümüzdeki suskun yarıyıl için iyi hazırlandığını söylüyor. Bu mevzu hakkında konuşan NASA yetkilisi Roy Gladden, gidişatı “Vasıtalarımız, bu süreçte Mars’ta bilim bilgisi toplamaya devam edecekler ve kimileri bu bilgileri konuta yollamaya çalışacaklar” laflarıyla ifade etti.

Kesinti, takribî 10 gün sürecek:

Mars ile Dünya

Söylemeye göre, 28 Ağustos ile 7 Eylül arasında Curiosity bulgu taşıtı,  rotasını durduracak ve InSight iniş taşıtı, robotik kolu da dahil olmak üzere bir ekip özelliklerini kullanamayacak. Uzay vasıtaları, NASA’nın seyyarenin çevresinde bulunan iki yörüngecisine bilgi göndermeye devam edecek; ancak bu bilgiler, birleşme sona erene kadar Dünya’ya gönderilemeyecek.

Yörüngecilerde bir araya gelen ve geri sevk edilmeye çalışılan tüm bilgilerin, bütün irtibat geri kazanıldıktan sonra iki defa hakimiyet edilmesi gerekiyor. Ayrıca öbür tüm Mars vazifeleri de kolay, pasif bilgi toplama misyonlarına alınarak etkinlikleri şimdilik duraklatılacak.

Mars’ta etkin misyonları olan öbür uzay ajanslarının hiçbiri Avrupa Uzay Ajansı ve Hindistan Uzay Araştırma Teşkilatı takribî 10 gün sürecek bu yakınlaşma/birleşme periyodu mevzusundaki tasarılarını şimdilik söylemediler. Ancak onların da, bu suskun vakit içerisinde eş kısıtlamalara maruz kalmaları muhtemel gözüküyor.