İBB’nin güneş santralleri hem ulusal ekonomiye hem etrafa yardım sağlıyor

İBB’nin güneş santralleri hem ulusal ekonomiye hem etrafa yardım sağlıyor

Güneş santralleri ile alakalı bilgi veren İstanbul Enerji A.Ş Proje ve İş Geliştirme Şefi Ersin Aydın, “İkitelli’deki güneş enerji santralimiz İstanbul’un azami kapasiteye sahip güneş enerji santrali konumunda. Burada senede takribî 2 buçuk milyon kilowat saatlik bir elektrik yapımı oluyor ve bu ulusal ekonomiye 1 milyon 200 bin liralık katkı sağlıyor” dedi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik yapımını artırmak emeliyle 5 değişik güneş enerji santrali kuran İBB, 6 yeni enerji santralinin kurulması için çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul gibi popülasyonu yoğun olan kentlerde enerjide dışa bağımlılığı eksiltme üzerine çalışmalar yapan İBB, bu mevzudaki niyetlerine teker teker erişiyor.

“SENEDE 2 BUÇUK MİLYON KİLOWAT SAATLİK ELEKTRİK YAPIMI OLUYOR”
Güneş santralleri ile alakalı bilgi veren İstanbul Enerji A.Ş Proje ve İş Geliştirme Şefi Ersin Aydın, “İkitelli’deki güneş enerji sistemimiz İstanbul’un azami kapasiteye sahip güneş enerji sistemi konumunda. Alan olarak projemiz 15 bin metrekarelik bir alanda yer alıyor. 7 bin 200 metrekare bir ambarın üzerine yeniden aynı metrekare miktarlarda öbür ambarın üzerinde heyeti. Bu kuruluşumuzda üretilen enerji takribî olarak bin 10 hanenin elektrik enerji lüzumunu karşılıyor. Senede 2 buçuk milyon kilowat saatlik bir elektrik yapımı oluyor. Bu da ulusal ekonomiye 1 milyon 200 bin liralık bir katkıda bulunuyor” diye konuştu.

“DEĞİŞİK DALLARDA DA ENERJİ İMAL SANTRALLERİ PROJELERİMİZ VAR”
İstanbul Enerji A.Ş olarak 2016 senesinde güneş enerji santrallerine başlandığını ifade eden Ersin Aydın, “Şu anda 5 tane güneş enerji santralimiz bulunuyor. Bunların haricinde ön hazırlığını yaptığımız 6 adet enerji imal santralimiz de var. Şu an hizmet veren 5 güneş enerji santralimizden 2 buçuk milyon kilowatt saatlik bir faydamız oldu. Bununla beraber bizim devam etmekte olan değişik dallarda da enerji imal santralleri projelerimizde bulunuyor” diye konuştu.

“ETRAFA ÇOK VERİMLİ BİR PROJE”
Ülke olarak enerji lüzumumuzun büyük bir kısmının dışardan temin edildiğini dile getiren Aydın, bu ve bunun gibi güneş enerji projeleriyle en azından ulusal ekonomiye ve ülkenin enerji talebine azıcıkçık daha katkıda bulunmaya fayda sağladıklarını laflarına ilave ederek,  “İkitelli Güneş Enerji Santrali ve öbür 4 santralinde finansal olarak katkıda bulunması haricinde karbon emisyonunun eksiltilmesi mevzusunda da etrafa çok verimli bir proje olduğu da öğrenilmesi gerekir” dedi. 

ETKİN ENERJİ SANTRALLERİ
İBB iştiraki Enerji AŞ. tarafından işletilen 5 değişik güneş enerjisi santrali ;
Büyükçekmece Gölü Yüzer Güneş Enerjisi Santrali
İkitelli İçme Suyu Arıtma Kuruluşu Güneş Enerjisi Santrali
Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali
Metro İstanbul A.Ş. Metris Durağı Güneş Enerji Santrali
Küçükçekmece Tracker Güneş Enerjisi Santrali  olarak sıralanıyor.

GELECEĞİN PROJELERİ
Enerji AŞ’nin hizmete almayı tasarladığı 6 yenilebilir enerji santrali projesi ise şunlar

İSKİ’nin 7 adet Terfi İstasyonuna Güneş Enerji Santrali

Esenyurt Doğalgaz Tazyik Düşüm İstasyonu Enerji İmal Kuruluşu Montajı

Kiptaş Bayrampaşa Evleri Çatı Üzeri Güneş Enerji Santrali Montajı

Melen Hidro Elektrik Santrali HES Montajı

Seymen Çöp Gazından Enerji İmal Kuruluşu Montajı

Terkos Rüzgar Enerji Santrali Montajı