Irak hükümetine PKK ile gayret çağrısı

Irak hükümetine PKK ile gayret çağrısı

IRAK’taki ehemmiyetli düşünce kuruluşlarından Nahrain Araştırma Merkezi daha önceki Direktörü Hamza Şerif, terör örgütü PKK’nın Irak’taki faaliyetlerinin tüzüğe ters olduğunu belirterek, bu ülkenin Türkiye ile PKK’ya karşı gayrette beraber hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nde ORSAM “Irak’ta PKK Varlığı ve Türkiye’nin Terörle Çabası” oturumu tertip edildi.

Oturuma, ORSAM Başkanı Ahmet Uysal, Nahrain Araştırma Merkezi daha önceki Direktörü Hamza Şerif , SETA Güvenlik Çalışmaları Analisti Murat Aslan ve ORSAM Irak Çalışmaları Koordinatörü Bilgay Duman konuşmacı olarak katıldı.

Şerif, Irak Anayasası’nın yabancı eforların Irak topraklarını kullanmasına izin vermediğini belirterek, “PKK’nın Irak’taki varlığı netlikle tüzüğe ters.” ifadesini kullandı.

PKK’nın Bağdat ve Ankara’nın çıkarlarına hasar verdiğinin altını çizen Şerif, “Irak hala cılız bir devlet olduğu için PKK’ya yeterince mani olamıyor.” biçiminde konuştu.

Bununla beraber, iki komşu ülkenin ticari alanda olduğu gibi güvenlik mevzusunda da yakın ilişki geliştirmesi gerektiğine değinen Şerif, “Irak ve Türkiye, PKK’nın iki ülke için de büyük risk olduğu mevzusunda uyuşmalı ve beraber hareket etmeli.” dedi.

“PKK AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNİN TAŞERONU”

ORSAM Başkanı Uysal, Ankara’nın terörle gayret taktiğinin zaferinden dolayı PKK’nın Türkiye’de eforunu kaybettiğini ancak Suriye ve Irak’ta yardım bulduğuna işaret etti. Amerika Birleşik Devletleri ve batılı ülkelerin PKK’nın etkinliğine göz yumduğunu vurgulayan Uysal, “PKK, Amerika Birleşik Devletlerinin taşeronu olarak bölgede faaliyet gösteriyor.” değerlendirmesini yaptı.

“PKK bundan sonra Türkiye’den daha fazla Irak’ın başına bela olacaktır” ifadelerini kullanan Uysal, Irak’ın PKK ile gayret mevzusunda taşın altına elini daha fazla koyması gerektiğini belirtti.

SETA Güvenlik Çalışmaları Analisti Murat Aslan, Türkiye’nin terörle gayrette son senelerde çok galibiyetli olduğuna işaret ederek, “Ankara’nın terörle gayret aktivizmi 2010’dan sonra istihbarat ve tesir odaklı bir siyaset yürütülüyor, bu sebeple ehemmiyetli galibiyet elde ediliyor.” dedi.

Türkiye’nin, bölgede PKK ve değişik terör örgütleriyle eşzamanlı gayret edebilen nadide ülkelerden biri olduğunu söyleyen Aslan, Irak’ın kuzeyindeki Kandil ve Sincar’da konuşlanan PKK’nın özgürce hareket etmesine Türkiye’nin izin vermeyeceğini belirtti.

IRAK’IN GÜVEN TESTİ

ORSAM Irak Çalışmaları Koordinatörü Bilgay Duman, PKK’nın Suriye savaşı ve terör örgütü DEAŞ’ın ortaya çıkmasıyla bölgede oluşan boşluktan faydalandığını vurgulayarak, “Irak, PKK’ya karşı gayrette istihbari mevzularda Türkiye’ye daha fazla destek etmelidir.” ifadesini kullandı.

PKK’nın Irak’ın kuzeyinde takribî 200 köyü hakimiyet ettiğine vurgu yapan Duman, son yarıyıllarda Ankara-Erbil yakınlaşmasının ardından kuzey Irak’ın Süleymaniye şehrinde PKK’ya yakın bazı müesseselerin kapatıldığını dile getirdi.

Değişik yandan, 12 Mayıs 2018’de yapılan Irak genel tercihlerinde Yeni Nesil Hareketi listesinden PKK’lı bir milletvekilinin Irak Meclisine girdiğini anımsatan Duman, “Meclise Baas üyeleri giremiyor. Eğitim Bakanı, kardeşi DEAŞ azası olduğu mazeretiyle istifa etmek zorunda kaldı. Irak hükümetinin meclise giren PKK’lı milletvekiline karşı adım atması Ankara ile Bağdat arasında güven ilişkisinin göstergesi olabilir.” biçiminde konuştu.