Otonom Otobüslerin Seri Üretimine Başlandı!

Otonom Otobüslerin Seri Üretimine Başlandı!

Çin asıllı teknoloji şirketi Baidu, sürücüsüz otobüslerin seri üretimine başladığını duyurdu. Apolong ismi verilen otobüslerin şimdilik <çin sınırları içinde kullanılacağını firma, ileride diğer ülkelere de tedarik edebileceğinin müjdesini verdi. Bu arada Baidu firması, seviye-4 otobüslerini üreten az sayıdaki şirketten birtanesi.

Baidu Genel Müdürü Robin Li seri üretim konusunda yaptığı açıklamasında “2018 otonom araç sürüşünün ticarileşmesinin yıl yıllarından olacak. Geçmişte Çin dünyaya ucuz mallar ihraç etti. Çin gelecekte ise dünyaya yapay zeka teknolojisi ihrac edecek” dedi.

Apolong otobüslerinin toplamda 14 yolcu kapasitesi bulunuyor. Otobüste sürüş koltuğu, direksiyon ve pedallar bulunmuyor. Sadece yolcu koltukları var. Elektrik enerjisiyle iki saatlik şarjın arkasından 100 kilometreye kadar sorunsuz bir şekilde yol alabiliyor. Toplamda 70 kilometre hıza kadar çıkabilen araç, ilk olarak Pekin, Şenzen, Wuhan ve diğer Çin kentlerinde kullanımına başlanacağı açıklandı.

Japon Softbank Grup’la yapılan anlaşma kapsamında otobüsün başkent Tokyo’da da kullanılabileceği şimdilik iddialar arasında.