Play Store’a yılbaşı pakliği!

Play Store'a yılbaşı pakliği!

Görünüşe göre Google da en az kullanıcılar kadar uygulama marketinde bulunan “çöp yorum”lardan rahatsız gidişatta ve teknoloji devi, Android kullanıcılarının gözüne çarpan geri bildirimlerin niteliğini çoğaldırmak için kararlı.

İpucu: İnternet’te iz vazgeçmeden nasıl gezilir?

Google, bu yıl kullanıma aldığı suni zeka ve insan çalışanların eforunu birleştirerek oluşturduğu yeni sistemle Play Store‘daki kıymetsiz puanlandırma ve yorumlardan ve bunları teşvik eden uygulamalardan kurtulma yolunda adımlar atıyor ve neticeler şimdiden etkileyici. Teknoloji devi, geçtiğimiz hafta uygulama marketinde geliştirdiği sistem ile “milyonlarca” afaki puanlandırma ve yorumun yanı gizeme bunları teşvik eden binlerce uygulamayı silerek emeli yönünde dev bir adım attı. Bu ise Android uygulama geri bildirim sistemini delerek yüksek puanlar almaya çalışan uygulama geliştiricisi rakamının düşünülenden de fazla olduğunu ortaya koyuyor.

İnternet devinin niyetinde sahteliği belirli bir hayli uygulama puanlandırması bulunuyordu misal olarak kısa zamanda kaydolunmuş binlerce beş yıldızlı geri bildirim ve bunun yanı gizeme “küfür kapsayan, nefret söylemi bulunduran veya uygulama ile alakası olmayan ifadeler kapsayan” yorumlar da işletmenin arındığı geri bildirimler arasındaydı. Ayrıca işletmenin netlikle menettiği tutumlardan birisi de “kullancılarına beş yıldızlı puanlandırma ve yorum teşviki” yapılmasıydı.

Bu, Google’ın her zaman şahane bir paklik çıkarttığı anlamına gelmiyor. Firma, Şubat ayında rastgele bir teşvik veya manipülasyon olmamasına karşın bu bahaneyle Greenheart’ın Game Dev Tycoon adlı uygulamasına ait bir hayli geri bildirimi silmişti. Bu gibi yanılgılar, bir hayli kusuru ve henüz silinememiş çöp yorumu da birliktesi getirebiliyor. Yeniden de sunulan bilgiler, uygulama marketindeki geri bildirimlerin çok daha makûs bir hâlde olabileceğini göstermesi açısından iyi bir haber olarak değerlendirilebilir.

Evvelki HaberPanasonic’ten Yeni Lambalı Projektör Çabuksu