Ruhsar Pekcan’dan son dakika İran söylemesi

Ruhsar Pekcan'dan son dakika İran söylemesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığında ekonomi muhabirleri ile toplandı.  Amerika Birleşik Devletlerinin, İran’a müteveccih yaptırımlarına ait suali cevaplayan Pekcan, geçen sene Türkiye’nin İran ile ticaret hacminin 10,6 milyar dolar olduğunu, bu senenin 9 ayında 7,4 milyar dolar seviyesinde hakikatleştiğini ifade ederek, bu sayıların geçtiğimiz yarıyılda İran’a uygulanan ambargolardan sektörlerin de etkilendiğini gösterdiğini belirtti.

TİCARETİMİZİ SÜRDÜRMEK ZORUNDAYIZ
Pekcan, bunun Türkiye’nin bulunduğu coğrafya ile ilgili bölgesel bir mesele olduğunu dile getirerek, “Biz bu coğrafyadayız, Suriye, Irak, İran bizim komşularımız. Biz bu reelle yaşamak, ticaretimizi sürdürmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Beynelmilel platformda Birleşmiş Milletler BM kararlarının Türkiye’yi bağladığına işaret ederek, “Amerika Birleşik Devletlerinin enerji mevzusunda Türkiye’yi muaf yakalamasını bekliyoruz. Bizim İran ile zati bir enerji uyuşmamız var, almasak da ödeyeceğimiz, bırakamayacağımız bir gidişattayız. Bizim doğalgaz rezervimiz de olmadığına göre, kışın da milletimizi gözetip gözlemek gidişattayız. Ama ilk gelen haberler Türkiye’nin muaf 8 ülkeden birisi olacağı istikametinde. Biz böyle olmasını bekliyoruz. Pazartesi hep birlikte bileceğiz.” diye konuştu.

Pekcan, Amerika Birleşik Devletlerinin yaptırım kararının kapsamının pazartesi günü net olarak görüleceğine sözlerine ilave etti.