Türkiye’den o ülkelere öneri ‘Değiş Tokuş odası kaidem’

Türkiye'den o ülkelere öneri 'Değiş Tokuş odası kaidem'

18. D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Buluşması, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konut sahipliğinde Antalya’da tertip edildi. Buluşmaya İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Pakistan Kazançlardan Mesul Devlet Bakanı Muhammed Ahmet Azhar, Nijerya Dışişlerinden Mesul Devlet Bakanı Khadija Bukar Abba İbrahim, Malezya Dışişleri Bakan Takviyecisi Dato Marzuki Bin Yahya, Mısır Ekonomik İşlerden Mesul Dışişleri Bakan Takviyecisi Said Hindam, Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Takviyecisi Mahbub Uz Zaman ve Endonezya’dan Büyükelçi Murya Wilana katıldı.  

10 SENELİK YOL HARİTAMIZ VAR
Çavuşoğlu, geçen sene İstanbul doruğunun teşkilatın son 20 senesini gözden geçirmek ve yetersizleri tespit etmek için hoş bir olanak sunduğunu söyledi. Dorukta kabul edilen İstanbul deklarasyonu ve eylem tasarısıyla da mevcut gidişatın resminin çekildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, D-8’den temennilerin en üst seviyede ele alındığına işaret etti.

“Şimdi de önümüzde D-8’in 2020-2030 yarıyılına ışık yakalayacak 10 senelik yol haritası krokiyi var.” diyen Çavuşoğlu, gelecek yıl Bangladeş’in başşehri Dakka’da yapılacak bakanlar konseyi buluşmasında bu yol haritasının kabul ederek çalışmalara bu güzergahta biçim vermeye başlayabileceklerini belirtti. 

EFORUMUZU POTANSİYELİMİZİ ÇOĞALDIRABİLİRİZ
Çavuşoğlu, “Önümüzdeki zamanı, D-8’i yenileyip canlandırmak, çağın lüzumlarına uygun hale getirmek için en faydalı biçimde kullanmak gerekli. Beynelmilel büyümelere daha acele karşılık verebilecek bir D-8’den yanayız.” diye konuştu.  Çalışmaları bu güzergahta süratlendirip elastik hale getirdikleri vaziyette daha az zaman ve ve enerjiyle daha çok iş muvaffak olabileceklerini kaydolan Çavuşoğlu, “Yeni azalarla eforumuzu ve potansiyelimizi daha da çoğaldırabiliriz.” dedi.

DAHA AKTİF HALE GELMELİ
Reform mevzusunda 8 ülkenin uzlaşmasına dayalı bir biçimde hareket etmeleri gerektiğine değinen Çavuşoğlu, D-8’in daha aktif hale getirilmesi için yapıcı diyalog ve mülakat yoluyla bir kavrayış birliğine varılabileceğine olan inancını dile getirdi.  Çavuşoğlu, D-8’in proje ve netice odaklı çalışmalarının da kuvvetlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, yapının saygıdeğerliğinin daha geniş kitlelere eriştiği miktarda çoğalacağını vurguladı.

TEŞVİK ETMELİYİZ
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu şunları kaydoldu: “Esnaf, sanayici, kobi ve tarım sektörünü ne miktarda geniş bir yelpazede bu yapıya dahil edersek D-8’in bereketlerini o derece somut ve görünür kılabiliriz. Özel sektör kuruluşlarının da teşkilatın çalışmalarına ehemmiyetli katkılar sunma potansiyeli bulunduğuna inanıyoruz ve onları teşvik etmemiz gerekiyor. D-8 sanayi ve ticaret odaları başkanlarını da bu mevzuda son derece istekli görüyorum ve onlara teşekkür etmek istiyorum. Bu anlamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’yu da bu buluşmada ağırlayacağız. 

DEĞİŞ TOKUŞ ODASINI ÖNERİ EDİYORUZ
Bugün kimi ülkelerce döviz kurlarının politik saiklerle kullanıldığı bir yarıyılı yaşıyoruz. Ticaret savaşlarının olduğu bir yarıyılı yaşıyoruz. Buna en hoş yanıtı kendi aramızdaki ticarette yerli ve ulusal para ünitelerimizi kullanarak verebiliriz. Türkiye olarak Çin, Rusya, İran ve Ukrayna gibi ülkelerle ticaretimizi ulusal para üniteleriyle yapmaya hazırlanıyoruz. Bir Hayli ülkeyle de ilaveten bu cins görüşmeleri sürdürüyoruz. Bunu D-8 bünyesinde de hakikatleştirmek muhtemel. Bu anlamda D-8 bünyesinde de değiş tokuş odası kurulmasını öneri ediyoruz.”

D-8’DE HANGİ ÜLKELER VAR?

D-8, popülasyonlarının çoğunu Müslümanların oluşturduğu ülkelerin toplanarak kurduğu bir beynelmilel teşkilat.

isminden de anlaşılabileceği gibi teşkilatın sekiz azası bulunuyor: Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya.

D-8’in esasları, Ekim 1996’da yarıyılın başbakanı Necmettin Erbakan’ın davetiyle bu ülkelerin temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da tertip edilen “Kalkınmada İşbirliği Konferansı”nda atıldı.

Teşkilatın fotoğrafı kuruluşu ise Haziran 1997.