Yunanistan’da Çağdaş İnsanlığa Ait Avrupa’nın En Daha Önceki Fosili Bulundu

Yunanistan'da Çağdaş İnsanlığa Ait Avrupa'nın En Daha Önceki Fosili Bulundu

Analistler, insanlığın nasıl var olduğunu bütün olarak kavrayabilmiş gidişatta değiller. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan insan fosilleri, geçmişte kabul görmüş bazı bilgileri geçersiz kılabiliyor. Bu defa böyle bir gidişat, komşu Yunanistan’da asıllaştı.

70’li senelerde Yunanistan’ın güneybatı kıyılarında bulunan bir mağarada, arkeologlar tarafından iki insan fosili bulundu. Bu fosiller üzerinde yine araştırma yapan bilim insanları, fosilleri ilk olarak Neandertal olarak belirlemişlerdi. Ancak bu bulguyla alakalı yapılan son araştırmada, bu fosillerin bilim insanlarını heyecanlandıran bir özelliğinin olduğu anlaşıldı.

homo sapiens

Bilim insanları, fosillerin yapısını yine araştırmak için teknolojinin nimetlerinden yararlandılar. Bulunan kafatasları dijital etrafta yine incelendi. Buna göre 70’li senelerde bulunan ve neandertal insanı olarak kabul gören bu fosillerden bir tanesinin homo sapiens olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu homo sapiens, 210 bin sene evvel yaşamıştı.

Bilim insanları bugüne kadar yaşamış olan ilk homo sapiens’in Afrika’da olduğunu, buradan öbür bölgelere dağıldıklarını düşünüyorlar. Ancak bu araştırma, çağdaş insanların bugüne kadar öğrenilen vakitten takribî 50 bin sene evvel Afrika’dan ufaladığını ortaya koyuyor. 

Mevzuyla alakalı olarak söylemelerde bulunan araştırmanın bir numaralı adı Katerina Harvati, araştırmanın neticesine göre ilk çağdaş insanların Afrika’yı çok daha evvelden terk ettiğini ve Daha Önceki Dünya’ya dağılmalarının çok süratli olduğuna söyledi. Harvati’ye göre ilk insanlar, dünyayı doldurabilmek için bir değil birkaç teşebbüste bulundular. 

Araştırmanın bir öbür adı olan Eric Delson’sa mevzuyla alakalı olarak, ilk insanların Afrika’yı Levant bölgesi üzerinden birkaç defa terk etmeye çalıştıklarını, bu yolculuğun kuzey ve batı doğrultusunda olduğunu ancak bu göçlerin kimi zaman galibiyetsiz olduğunu söyledi.